Snapchat го казнува претседателот Трамп

Snapchat го казнува претседателот Трамп

Откако Facebook остави впечаток дека го поддржува Трамп, реакциите на другите платформи на социјалните мрежи продолжуваат да се зголемуваат. По дебатата на Трамп и CEO на Twitter, Џек Дорси, сега дојде реакција и од Snapchat. Snapchat нема да пушта реклами од Трамп!

Snapchat нема да пушта реклами од Трамп

По дискусијата помеѓу Трамп и CEO на Twitter, Џек Дорси, Facebook ја одбра страната. Дојде реакција од Snapchat до Трамп кој минатиот викенд со објавените твитови ги предизвикува луѓето кон насилство. Компанијата изјави дека повеќе нема да биде рекламиран профилот на Трамп.

Профилот на претседателот Доналд Трамп, RealDonaldTrump, ќе остане на платформата, ќе можете да го најдете но нема повеќе да го рекламираат.

Компанијата овас ситуација ја опишува вака: “Отсега повњќе нема да биде рекламиран профилот на претседседателот Трамп. Нема да ги восхитуваме гласовите кои предизвикуваат расиазам и неправда. Во нашата платформа нема место за расизам и неправда, ви поддржуваме сите кои бараат мир, љубов и правда во САД.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments