Snapdragon 895 ќе го произведува Samsung!

Според информациите обезбедени од сигурни извори, Samsung ќе произведува процесор Snapdragon 895.

Како што знаете, Qualcomm, еден од водечките светски производители на чипови, нема фабрика за производство. Затоа, производителот на чипови ги има своите процесори произведени од компании како Самсунг или ТСМЦ. Стана јасно која компанија ќе го произведува процесорот од новата генерација на компанијата, која се подготвува да се сретне со корисниците со Snapdragon 895 во блиска иднина.

Според веста што Notebookcheck ја дава врз основа на извори од индустријата, Самсунг оваа година ќе го произведува главниот процесор на Qualcomm. Во исто време, споделувајќи некои детали за процесорот од новата генерација, изворот исто така објави дека главниот процесор, со кодно име SM8450, ќе се произведува со процес на изработка од 4 nm, исто како Exynos 2200.

Кои ќе бидат одликите на Snapdragon 895?

Засега, не се споделени јасни информации за одликите на Snapdragon 895. Сепак, се вели дека главниот процесор, кој ќе се произведува со првата генерација на производството на Samsung со 4nm, ќе го вклучува и новиот модем Qualcomm X65 5G.

Се наведува дека овој модем ќе им понуди на корисниците брзина на безжично преземање до 10 Gbps. Освен тоа, се тврди дека Snapdragon 895 ќе се базира на архитектурата Arm Cortex V9 и ќе биде домаќин на Adreno 730 GPU.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments