Социјалните мрежи внимаваат на потенцијалните дезинформации за претседателските избори во САД.

Платформите обезбедуваа заштита доколку кандидатите прогласеа победа пред време.

Facebook, Twitter, Youtube (Google) и нивните армии на администратори беа мобилизирани во вторникот да внимаваат на море од дезинформации преполни со платформи, неколку часа пред затворањето на гласачките места во Соединетите држави.

Социјалните мрежи, желни да ја поправат својата нарушена репутација за време на претседателските избори во 2016 година, користеа арсенал на досега невидени мерки за да гарантираат фер избори, но некои невладини организации предупредуваат на многу пропусти во примената на правилата.

На пример, се прошири видео во кое Joe Biden вели дека администрацијата на Barack Obama воспоставила голем систем на изборна измама.

Прегледан е околу 17 милиони пати на разни веб-страници, според невладината организација Авааз.

Тоа е голем знак за предупредување дека платформите не се секогаш подготвени да одговорат на дезинформации, предупредува организацијата во соопштението издадено во вторникот.

Видеото го споделија и официјалниот изборен штаб на Donald Trump и неговите приврзаници, а исто така беше споделено во форма на меми – цртежи и фотографии од поранешниот потпретседател проследени со лажни обвинувања.

Авааз предупредува и на гласините дека „левицата подготвува државен удар доколку победи Trump“.

Загрижен сум за опасноста од граѓански немири низ целата земја, бидејќи нашата земја е поделена и ќе поминат денови и недели до објавување на резултатите од изборите, рече во четвртокот Mark Zuckerberg, извршен директор на групата во Калифорнија.

Donald Trump редовно предупредува на можноста за големи изборни измами при предвремено гласање, што е многу популарно оваа година поради пандемијата.

На неговиот последен изборен митинг во понеделникот вечерта во Мичиген, тој повторно ја нападна легитимноста на гласањето за преписка.

Некои изборни резултати нема да бидат познати со денови и недели, што значи дека сè оди според планот, рече тој.

Платформите обезбедуваа заштита доколку кандидатите прогласеа победа пред време.

Donald Trump во вторникот рече дека нема да прогласи победа пред објавувањето на официјалните резултати, побивајќи ги шпекулациите на некои американски медиуми.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments