Sony ги потврди Desney Plus, Netflix и Twitch ќе бидат на PS5 при лансирањето.

HBO Max на првиот ден, сепак.

Ако планирате да го користите вашиот PlayStation 5 за повеќе од игри – без оглед дали тоа е да емитувате филмови и ТВ-емисии на Netflix или да пуштате музика на Spotify – ќе бидете среќни ако знаете дека следната генерација на конзолата на Sony ќе поддржува уште повеќе популарни апликации за забава при лансирање.

Sony во четвртокот објави блог дека неколку популарни апликации за стриминг, вклучувајќи ги Apple TV Plus, Amazon Prime Video, Disney Plus, Hulu, Netflix, Peacock, Spotify, Twitch, и YouTube ќе бидат достапни кога PS5 ќе се појави на 12 ноември.

Особено отсутен од списокот е HBO Max, кој во моментов е во договори со Амазон и Roku во врска со вклучувањето на новата апликација за стриминг на нивните платформи и опциите за платена телевизија, како што е Sling. (Sony минатата година го затвори сопствениот конкурент за платена телевизија Sling, PlayStation Vue.) Интересно е што услугата за аниме-стриминг Crunchyroll, сопственост на истата матична компанија како HBO, ќе биде достапна при лансирање.

Дополнително, Sony потврди дека четирите претходно неозначени копчиња лоцирани на посветениот PS5 Media Remote ќе служат како посветени копчиња за лансирање за Desney Plus, Netflix, Spotify и Youtube, како што можете да видите на сликата погоре. Далечинскиот управувач ќе започне заедно со PS5 на 12-ти ноември, но не е вклучен во конзолата. Во моментов е достапна како посебна набавка од 30 долари во „Target“. Другите трговци – вклучувајќи ги Amazon, Best Buy и GameStop – исто така го продаваат, но во моментов нема залиха.

Со оглед на тоа што конзолите од следната генерација треба да пристигнат за само неколку недели, Sony покажува дека претстојната конзола е многу повеќе од само систем за играње видео игри. Вклучувањето на четири наменски копчиња за лансирање на некои од најпопуларните апликации за стриминг – и неодамна откриениот системски интерфејс, вклучително и посебен почетен екран за апликации за забава – ни дава подобар увид во тоа како сопствениците на PS5 ќе можат да го користат хардверот при лансирање ден.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments