Sony ги враќа паметните телефони Xperia Compact!

Sony, кој во минатото произведуваше компактни паметни телефони од висока класа, ја обновува серијата што не објави нови модели од 2018 година. Новите членови ќе се приклучат на сериите Xperia Compact.

Во изминатите години, Sony всушност успеа да постигне успешна изведба со серијата Xperia Compact. Сепак, од 2018 година, ниту еден нов телефон не се приклучи на серијата. Оваа долга тишина сега завршува.

Споделувајќи информации и предвидувања во рамките на индустријата, Стив Хемерстоффер ги сподели дизајнерските визуели на серијата Xperia Compact, која ќе се натпреварува со iPhone 12 mini во новата ера. Хемерстоффер претходно направи слични откритија за предводниците на Galaxy S21 и 2020 Xperia.

Димензиите на новиот паметен телефон ќе бидат само 140 x 68,9 x 8,9 mm. Ова значи дека ќе видиме многу помал смартфон во споредба со многу модерни предводници. Исто така, има поголеми димензии и од претходниот Xperia XZ2 Compact и од iPhone 12 mini.

За да направат помал смартфон, изборот на Sony најверојатно ќе биде 5,5-инчен засечен и тенок рамка со дисплеј. Кога ја гледаме дебелината на телефонот, се чини дека се соочуваме со силен претставник на средната класа отколку предводник.

Селфи камерата од 8 мегапиксели се наоѓа во изрезот на горниот дел од екранот. Задниот дел е систем кој се состои од две камери. Од нив, главната камера ќе биде 13 мегапиксели. Карактеристиките на другиот сензор не се откриваат. Modе има и светло за блиц на модулот на фотоапаратот.

Кога ги разгледуваме визуелните дизајни, гледаме дека дизајнерските линии на Xperia 1 II и Xperia 5 се носат и на овој модел. Нормално, на страната на телефонот има читач на отпечатоци, копчиња за јачина на звук и копче за слика.

Покрај тоа, телефонот има 3,5 мм приклучок за слушалки, приклучок USB-C и пар звучници на дното. Нема информации за другите карактеристики на телефонот и брзината на полнење. Xperia 1 III Compact се издвојува како можно име на новиот модел.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments