Sony ќе им дозволи на сопствениците на PS5 да ги снимаат своите говорни разговори и да ги кодошат колегите соиграчи.

Можеби несаканата опција пристигна како дел од ажурирањето на PS4 за 8.0.

Некои корисници на „PS4“ кои ја преземаа најновата 8.0 ажурирање, утрово добија непожелно изненадување: нивната конзола ги извести дека Сони има право да го снима нивниот глас за умерени цели.
Првично, белешките за објавувањето на ажурирањето не споменуваа гласовни записи. Но, во одреден момент денес, Sony појасни што значеа пораките со ажурирање на својот официјален пост на блогот.

Еве го точниот јазик на Sony:

По ова ажурирање, корисниците гледаат известување за Безбедноста на партијата и може да се снимат гласовни разговори во забави. Снимањето на говорен разговор за модерирање е карактеристика што ќе биде достапна на PS5 кога ќе се активира и ќе им овозможи на корисниците да ги снимаат своите говорни разговори на PS5 и да ги достават на преглед на модерацијата. Појавата што ја гледате на PS4 во моментов е да ве известиме дека кога учествувате во разговор со корисник на PS5 (пост-лансирање), тој може да ги достави тие снимки од нивната PS5 конзола до SIE.

За да ја преведете оваа изјава, се чини дека со приклучување на говорен разговор, дури и со постариот PlayStation 4, вашиот глас може да се снима и да го доставува на Sony за модерирање од друг корисник. Ова сигурно може да биде инвазивно – во теорија, сè што ќе кажете во говорен разговор, може да биде испратено до Sony без ваша експлицитна согласност. Но, одликата може да биде и корисна алатка за да им помогне на луѓето да пријават лоши членови на партијата што може да ги малтретираат.

Врз основа на јазикот на Sony, се чини дека Sony активно ги слуша сите ваши разговори што ги водите со вашите пријатели за време на најновите рунди на есенски момци.

Софтверот 8.0 исто така го менува начинот на работа на партиите и пораките и додава нови аватари, родителски контроли за комуникација и поддршка за апликации за автентикација за автентикација од два фактори.

И во друг потег да се подготви за лансирање на PS5, Сони ги ребрендираше PS4 Remote Play мобилните, Mac и компјутерските апликации во PS Remote Play, и ќе можете да ја користите апликацијата за да се поврзете со PlayStation 5 кога новата конзола започнува следниот месец.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments