Sony најавува партнерство со Discord!

Извршниот директор на Sony Interactive Entertainment, Jimим Рајан објави дека Discord ќе биде интегриран во PlayStation Network во 2022 година.

Во март беше откриено дека Microsoft направи потег да го купи Discord. Беше речено дека Microsoft е подготвен да понуди над 10 милијарди долари за да ја купи компанијата. Сепак, со објавената вест подоцна, беше наведено дека преговорите меѓу двајцата се завршени. Додека сето ова беше внимателно следено од играчкиот печат, важна изјава за Discord неодамна дојде од Sony. Со најавата, Sony и објави на јавноста дека соработува со Discord.

Извршниот директор на Sony Interactive Entertainment, Џим Рајан, кој им соопшти на корисниците на PlayStation дека соработувале со Discord, во изјавата го наведе следново:

„На PlayStation, ние постојано бараме нови начини да им овозможиме на гејмерите од целиот свет да се поврзат едни со други и да градат нови пријателства и заедници. Во овој дух, ние сме возбудени да објавиме дека соработувавме со Discord, комуникациската служба што има повеќе од 140 милиони корисници ширум светот.

Ние работиме напорно со нашите тимови за да го интегрираме Discord во мрежата на PlayStation. „Нашата цел е да ги донесеме искуствата Discord и PlayStation на конзолата и мобилните уреди на почетокот на следната година, овозможувајќи им на играчите полесно и поудобно да комуницираат и да уживаат едни во други.

Раздорот, кој стана многу популарен со пандемискиот процес, ги зголеми своите приходи како што знаете. Во оваа насока, компанијата заработи повеќе од 45 милиони долари во 2019 година и повеќе од 130 милиони долари во 2020 година.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments