PlayStation 5 продаде 4,5 милиони во првиот квартал!

Според податоците споделени од аналитичар, PlayStation 5 достигна 4,5 милиони продажби во првиот квартал од продажбата. Продажбата на првата серија игри на PlayStation во истиот квартал надмина 18 милиони.

Споделувајќи информации за индустријата за игри, главниот аналитичар на Niko Partners, Даниел Ахмад сподели неверојатни бројки во врска со бројките за продажба на идната генерација на конзолата за игри на Sony, PlayStation 5. Според Ахмад, PlayStation 5 не заостанува во однос на перформансите од првиот квартал на PlayStation 4, втората најпродавана конзола за игри во историјата, во првиот квартал од своето излегување.

Според информациите споделени од Даниел Ахмад, Сони успеа да продаде 4,5 милиони PlayStation 5 од објавувањето во ноември. Овој огромен успех во продажбата и овозможи на Sony да ги зголеми приходите од своите игри сегменти за 40 проценти во споредба со последниот квартал од претходната година, со вкупен приход од 8,43 милијарди долари.

ps5

Во К4 2020, Sony продаде вкупно 18,4 милиони игри од прва страна. Спајдермен на Марвел: Мајлс Моралес стана најпродаваната игра од прва партија PS5 овој квартал, со 4,1 милиони примероци. Исто така, се вели дека Sony достигна 114 милиони претплатници на PSN и сега неговиот фокус ќе биде префрлување на претплатниците на PSN од PS4 во PS5.

Интересно е што и покрај „бучниот“ излез на PlayStation 5, продажбата на PS4 продолжува, иако со пад. Sony успеа да продаде 1,4 милиони PS4 во последниот квартал од минатата година. Се наведува дека се продадени 6,2 милиони PlayStation 4 во текот на целата 2020 година.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments