Sony, можно е да работи на новата конзола Play Station 5 Pro!

Sony можеби работи на PlayStation 5 Pro, според извештаите споделени од доверливи извори.

Откако го објави моделот PlayStation 5 на 19 ноември, Sony сега наводно работи на напредната верзија на PS5. Во оваа насока, со споделените извештаи, беше откриен патентот на Sony за PlayStation 5 Pro.

Планирајќи да понудиме сосема поинакво искуство за да ги консолираме играчите со следниот модел на PlayStation, гледаме дека Sony доби нов патент за PlayStation. Според патентот, за кој се проценува дека му припаѓа на PS5 Pro, особено се забележува дека моделот од новата генерација ќе биде домаќин на двојни графички процесори.

Во извештаите објавени во овој дел, се тврди дека еден од овие двојни графички процесори ќе ги обработува графичките игри. Наведено е дека едниот графички процесор ќе ја обработува графичката игра, додека вториот графички процесор ќе ја обработува сликата. Така, Sony, кој ќе го оптоварува обемот на работа на два различни графички процесори, планира и да понуди подобри перформанси на плеерите и да овозможи искуство со игри со 4K 120 FPS вредности.

Засега нема информации за тоа кога точно ќе биде претставен моделот. Сепак, извори блиски до компанијата проценуваат дека моделот ќе биде претставен во рок од 2 или 3 години.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments