Sony може да лансира камера со големина од 1 инчи!

Сензорот за телефон од 1 инчи на Sony може да направи разлика со IMX800 кај паметните телефони.

Најголемиот сензор за телефонска камера досега може да го објави Sony. Наводно, Sony IMX800 ќе биде објавен во април како 1-инчен сензор за телефонска камера.

Во моментов нема многу информации за IMX800, но се наведува дека најновиот сензор на Sony ќе се користи во паметните телефони P50 што Huawei ќе ги лансира оваа година. Се споделува дека уредот ќе има и ултра широк сензор за камера, телефото и перископ леќа. Она што може да го стори сензорот од 1 инч е исто така прашање на curубопитност. Од друга страна, можеме да кажеме дека од гледна точка на фотографија или видеографија, поголем сензор може да понуди подобри перформанси при слабо осветлување и подобро боке.

Не е прв пат 1-инчен сензор да доаѓа во телефоните. Во 2014 година, таков сензор беше користен во Panasonic Lumix CM1. Уредот беше хибриден телефон и камера. Треба да се напомене дека сензорот на Panasonic беше првенствено развиен за камери. Од друга страна, Сони го развива својот нов сензор само со фокус на паметниот телефон. Поради големината на сензорот, многу е тешко да се вклучи во секој предводник. Како што знаете, сензорот е оној вид што ќе зазема многу простор на задната страна.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments