Sony стави крај на полемиката околу Vision S! Нема да го понудиме на продажба!

Тажна вест пристигна од електричниот автомобил на Sony, Vision S, чие промотивно видео беше објавено на саемот CES 2021. Компанијата објави дека нејзините електрични автомобили опремени со висока технологија нема да бидат понудени на продажба, а Vision S ќе се користи за тестирање на различни технологии.

Sony, еден од технолошките гиганти, го објави својот нов електричен автомобил Vision-S на саемот CES 2020, а на следниот саем го објави промотивното видео на возилото. Сликите на ова возило со автономна технологија Ниво 2 нè натераа да помислиме дека Sony ќе започне масовно производство и ќе влезе на пазарот на автомобили.

Компанијата направи толку големо очекување што даде нова изјава и објави дека Vision-S нема да биде достапен на продажба, тој ќе се користи само за тестирање на разни технологии и за испитувања за PlayStation 5.

Со вкупно 40 различни сензори, од кои 4 се лидарски, Vision-S обезбедува поглед од 360 степени и исто така има автономна технологија на ниво 2. Sony изјави дека во иднина, нивото на автономија ќе се зголеми на 4 со софтверот и Vision-S може да оди самостојно без потреба од возач.

Sony не го гледаше електричниот автомобил само како возило, но вети и висока опрема за забава. Vision S имаше звучен систем од 360 степени и PlayStation 5 со 5G конекција, кои беа подготвени одделно за секој патник. Да се ​​види електричниот автомобил дизајниран од компанија како Sony на пат, би бил многу иновативен чекор, но компанијата за жал претпочита да го задржува возилото за себе.

Еден од портпаролите на компанијата ги даде следниве зборови во неговите изјави за Car and Driver; “Во моментов немаме идеја за масовно производство и продажба на возилото. Мобилноста ќе биде еден од најголемите трендови во иднина, и заедно со Sony истражуваме како можеме да придонесеме во ерата на автономно возење. Благодарение на нашите напредни технологии во видот и сетилото, имаме и безбедност и сигурност во автономното возење. Покрај сето ова, ние сакаме да обезбедиме успешно искуство со искористување на забавата за мобилност “.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments