Sony Xperia 5 II ќе се продава во Европа за 900 евра

Новиот луксузен модел на Sony

Sony продолжува да се фокусира на воведување на елегантни ултра-тенки паметни телефони кои се оптимизирани за игри и фотографирање преку мобилен телефон.

Новиот луксузен модел на компанијата, исто така, дополнително го развива овој концепт, бидејќи Sony Xperia 5 II нуди прилично солидна комбинација на карактеристики.

Љубителите на игри ќе можат да се забавуваат максимално на 6,1-инчниот OLED дисплеј, кој поддржува FullHD + резолуција во однос на екранот од 21: 9.

Импресивниот квалитет на сликата е загарантиран со режимите HDR и режимот на создавање. За разлика од Xperia 1 II, овојпат дисплејот има фреквенција од 120Hz.

Sony Xperia 5 II е исто така првиот паметен телефон што нуди „Вметнување на црна рамка“ – опција што ја користат телевизорите за да се намали заматеноста во подвижните сцени.

Дополнителните оптимизации на софтверот ја намалуваат латентноста за 35%, а паметниот телефон има и стапка на примерок на допир од 240Hz.

Овие карактеристики го прават Sony Xperia 5 II еден од најдобрите модели за мултимедијално гледање, работа со апликации и игри.

Високите перформанси се загарантирани од процесорот Qualcomm Snapdragon 865 и 8 GB RAM меморија. Вградената меморија е 128 GB или 256 GB, но има и слот за картичка microSD.

Европската верзија на паметниот телефон ќе поддржува функционалност на Dual SIM и 5G мрежи под-6 GHz.

Продажбата започнува во четвртиот квартал по цена од 900 € во црни, сини и сиви бои.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments