Сопственикот на PUBG се дистанцира од Tencent со цел да ја поништи забраната на Индија

Сопственикот на PUBG се дистанцира од Tencent со цел да ја поништи забраната на Индија

PUBG Corporation изјави во вторникот дека ќе го раскине договорот со Tecent, како објавувач на играта, со цел да ја поништи забраната од Индија. Индиската влада ја забрани PUBG Mobile заедно со 117 други игри поради сомнение дека предизвикуваат закани за националната безбедност, минатата недела.

„Поради неодамнешните случувања, PUGB Corporation одлучи дека Tecent нема повеќе да биде овластен за PUBG Mobile франшизата во Индија. Одсега, PUBG Corporation ќе ги поседува сите обврски за објавување на играта во Индија“ – изјавија од компанијата.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments