SpaceX успешно ги фаќа двете фер-половини за прв пат на последното лансирање

SpaceX успешно ги фаќа двете фер-половини за прв пат на последното лансирање

SpaceX проценува дека може да заштеди дури 6 милиони американски долари по лансирање со враќање и повторна употреба .

SpaceX успеа да ги фати двете половини од ферман, користени на една од нејзините ракети „Фалкон 9“, според извршниот директор и основач Елон Муск.Саемот е двојно заштитно покритие што го опкружува товарот на возилото за лансирање додека се искачува низ Земјината атмосфера на патот кон вселената.

Компанијата SpaceX се обидува да го поврати ферфејсот користејќи два бродови опремени со специјални мрежи дизајнирани да ги фатат како што паѓаат, но ова е првпат компанијата да успее да ги фати и двете, а не само една.

SpaceX се обидува да ги намали трошоците за нејзиното лансирање со изградба на колку што може повеќе можности, што е причината зошто таа има создадено начин да ги спушти првенствено засилувачките први ракетни засилувачи на Земјата за обнова на пост.

 Тој дел е рафиниран и сега е прилично сигурен, со тоа што SpaceX слета вкупно 57 од своите поминати први фази досега, вклучително и оној од денешното лансирање.

Има уште една голема причина што Муск и Спејкс сакаат да го добијат овој аспект на системот за лансирање како што треба: Муск претходно рече дека потенцијално би размислил за адаптирање на бродовите за фаќање лов, за да ги фати и капсулите на Crew Dragon додека се враќаат на Земјата, намалувајќи го ризикот за астронаутите и екипи за обновување кои моментално треба да ги соберат од океанот.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments