Според Tim Sweeney извршен директор на Epic Games„Епл борба“е за основните слободи на сите потрошувачи и на развивачите

Според Tim Sweeney извршен директор на Epic Games„Епл борба“е за основните слободи на сите потрошувачи и на развивачите

Извршниот директор на „Epic Games“издаде серија коментари на јавноста на неговиот личен профил Твитер во врска со правната борба што креаторот  Fortnite ја иницираше вчера со „Епл“ по отстранувањето на играта на производителот на Ајфон од App Store.Свиниј вели дека борбата не е за пари ние се бориме за слободата на луѓето кои купиле паметни телефони да инсталираат апликации од извори по избор.

Епик организираше јавна изведба дизајнирана за да ги потенцира, наводните монополистички практики на Apple. 

Расправијата започна кога развивачот на игри имплементираше свој систем на плаќање во верзиите iOS и Android на Fortnite.Епл а подоцна и Гугл ја отстрани апликацијата за кршење на нејзините упатства за развивачи , Епик започна со експлозивна кампања за социјални медиуми и видео-пародирање на иконскиот „Епл“ на 1984,Рекламата наMac OS  излезе во живо на ЈуТјуб и се играше во светот на самиот Фортнит .

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments