Square купува 50 милиони долари биткоини како дел од поголемите инвестиции во крипто валута.

Извршниот директор Jack Dorsey е долгогодишен поддржувач на биткоинот.

Платформата за плаќања Square купи 50 милиони долари биткоин, дел од нејзината поголема инвестиција во криптовалута, објави компанијата во четвртокот. Square купи вкупно 4.709 биткоини, што според компанијата претставува околу 1 процент од вкупните средства до крајот на вториот квартал.

Сквер рече дека прави купување затоа што верува дека „биткоинот има потенцијал да биде сеприсутна валута во иднина“, нарекувајќи ја криптовалутата „инструмент за економско зајакнување“ што „обезбедува начин светот да учествува во глобален монетарен систем “ Square го прифати биткоинот како начин на плаќање од 2014 година.

Jack Dorsey, извршен директор на Твитер и Square, одамна е поборник на биткоинот, велејќи во 2018 година дека верува дека на крајот ќе стане единствена валута на светот во следната деценија. Дорси, кој исто така поседува необјавена количина на Bitcoin, рече за време на повикот за заработка во 2018 година дека „Биткоин, за нас, не запира во купување и продажба. Ние веруваме дека ова е трансформациска технологија за нашата индустрија и сакаме да научиме што е можно побрзо “.
Square го додаде тргувањето со биткоин во својата апликација Cash во 2018 година, а минатата година формираше Square Crypto, независен тим кој придонесува за работа со биткоин со отворен извор. Минатиот месец, Сквер ја започна непрофитната алијанса за отворени патенти со криптовалути, чија цел беше одржување на живот во живот со отворен извор на крипто-валута со здружување на патенти во заедничка библиотека за „одбрана од агресорите на патенти“

Цената на Биткоин е околу 10,775 долари во моментов.

Во мај, Сквер објави дека своите приходи од биткоин за првиот квартал се 306 милиони долари, од вкупни приходи од 1,38 милијарди долари. Тоа е зголемување од 367 проценти во однос на претходниот квартал, објави компанијата, додавајќи дека порастот е „резултат на растот на бројот на активни клиенти на биткоин, како и растот на побарувачката на клиентите“.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments