Google ги затвора своите студија за развој на игри – Stadia!

Google го затвора својот внатрешен оддел за развој на игри, Stadia, објави компанијата денес, бидејќи повторно ја фокусира Stadia да биде дом за стриминг игри од постоечки програмери наместо да развива свои игри за услугата.

„Создавањето на најдобри во класа игри од земја бара многу години и значителни инвестиции, а трошоците се зголемуваат експоненцијално“, гласи објавувањето на блогот од Фил Харисон, потпретседател на Google и генерален директор на Stadia. „Имајќи го предвид нашиот фокус на градење на докажаната технологија на Stadia, како и продлабочување на нашите деловни партнерства, решивме дека нема да инвестираме понатаму во донесување ексклузивна содржина од нашиот тим за внатрешен развој SG&E, надвор од какви било блискорочни планирани игри. ”

Како дел од таа промена, компанијата ги затвора и своите студиа за игри во Лос Анџелес и Монтреал, и двете постоеја под знамето на Stadia Games и Entertainment. Google вели дека „поголемиот дел од тимот на SG&E [Stadia Games and Entertainment] ќе премине во нови улоги“, но adeејд Рејмонд – ветеранот во индустријата Ubisoft и EA, кој ги водеше студиските тимови на Stadia, ќе ја напушти компанијата целосно.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments