Star Trek: Discovery оди таму каде што серијата никогаш порано не била.

Сезона 3 е рестартирање што ќе им се допадне на обожавателите и новодојденците.

За прв пат по скоро 20 години, има повеќе нови емисии на Star Trek што можете да ги гледате одеднаш. Постои серијалот продолжение на следната генерација Picard за оние кои се чувствуваат носталгично; за обожавателите кои сакаат да вратат неколку копчиња на униформите на Starfleet и можеби дури и да испијат пиво, тука е анимираната комедија на Lower Decks. Но, серијата што најмногу ме интересира е „Star Trek: Discovery“, затоа што смело оди онаму каде што никогаш порано немало ниту една друга серија Star Trek.

Знам. Висок ред. Но, Discovery погодува навистина добро. Неговата трета сезона започнува со чиста пауза од 23-от век – и да, можете да започнете таму. Финалето во сезоната 2 заврши со екипажот на истоимениот У.С.С. Откритието скокаше напред 950 години во иднината, од 23-тиот век до 32-та, што е да се каже ера во која никогаш не било поставено шоу на Star Trek.

Спарете го тоа со глупава, но веродостојна причина, да ги избришете екипите и нивниот брод од снимената историја и добивте шоу што сега е авангарда за франшизата. Откритието отиде во крајна должина за да ги прекине врските со неговото комплицирано минато за да раскаже една сосема нова приказна. Тоа е Симоне Билс на наративна гимнастика, и да, најмногу ги лепи слетувањата.

Но, прво, има повратни врски. Командантот Michael Burnham (Sonequa Martin-Green), главниот јунак на сезоната, ја започнува сезоната на начинот на кој заврши претходната: во костум за патување низ времето, потопувајќи се во црв дупка, а Discovery и екипажот ја следат.

Во сезонската премиера, која моментално се емитува на CBS All Access, Burnham пристигнува во иднина што никој лик од Trek не го видел. Благодарение на чудаците на континуумот простор-време, таа не знае каде (или кога) ќе пристигне остатокот од Discovery. Низ првите четири епизоди ставени на располагање на критичарите, Burnham и остатокот од екипажот се обединија и имаат низа претежно самостојни авантури, обиколувајќи ја трансформираната галаксија. Институциите што ги земаа здраво за готово се распаднаа, а катастрофите што никогаш не ги очекуваа го прецртаа балансот на силите меѓу народите и световите. Тоа значи дека Discovery секогаш поставува тешки прашања: како ги држите вашите вредности кога сте единствените што ги држите? И тогаш: дали знаете кога веќе не се доволни?

Ова е вид на волшебни работи за кои се работи Star Trek и возбудливо е да се види како Discovery оди сè додека работи и прилично одлична научно-фантастична акција. (Подоцнежните епизоди се мешаат во омаж на Западот и трипи метафизички дилеми.) Тоа е добра калибрација, иако некои конфликти се решени малку премногу уредно. Освен наративот, Discovery, исто така, чекори кон подобра репрезентација во реалниот свет – новите лица ги вклучуваат Blu del Barrio и Ian Alexander, првите транс и небинарни актери во Star Trek – но успехот на тие скокови напред зависи во голема мера од тоа дали или не подоцна епизодите носат нови ликови во нови насоки, надвор од епизодите во кои се воведуваат.

И покрај тоа, Discovery се чувствува добро. Претставата раскажува приказни за несогледлива иднина и за тоа како да се сретнеме со нив, што се чувствува особено од витално значење во време кога достоинствено поминувањето на денот се чувствува невозможно. Сите издржуваме една година што се обидуваме единствено, а излегувањето од тука по ѓаволите никогаш не било попривлечно. Со Discovery, можете да ракетирате кон друга галаксија и целосно време и да гледате како разновидна група компетентни пријатели и колеги се обидуваат да го сфатат непознатото.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments