Маск: Starlink пристигнува во Европа во февруари.

Со ѕвездието на сателитите Starlink се разликува од другите по тоа што неговите сателити се пониски – 550 километри од морската површина.

Затоа е потребен поголем број сателити, па компанијата доби дозвола за лансирање на дури 42.000 единици, иако првично се зборуваше за 12.000. Оние што живеат во области каде што досега не беше можна интернет-врска, ќе имаат најголема корист.

Новиот сателитски интернет наскоро ќе достигне поголем број на корисници, па се очекува уште неколку илјади да учествуваат во бета-фазата на тестирање следната недела Засега корисниците се само од САД, но на Твитер профилот на Елон Маск може да се прочита дека Starlink ќе пристигне во Европа на почетокот на 2021 година.

Потребно е секоја европска земја да издаде дозвола одделно, бидејќи не постои единствен документ на ниво на Европската унија. Последните дозволи се очекува да пристигнат во февруари или март следната година.

Можеше да се слушне дека Канада и Норвешка се првите земји што добија нов интернет по САД, додека во Индија треба да пристигне само во средината на 2021 година.

Првите бета-тестови започнаа без многу помпа, пред неколку дена, а програмата наречена „Подобро од ништо бета“ чини 99 долари месечно. Секој корисник треба да издвои 499 УСД за потребната опрема, што значи дека Интернетот не е достапен за сите во моментот.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments