Starlink помина важен праг со бројот на инстант корисници!

Според изјавите на Илон Маск, Starlink помина важен праг за компанијата со бројот на непосредни корисници.

Претседателот на SpaceX, Гвин Шотвел, неодамна даде важни изјави за сателитскиот интернет „Старлинк“. Наведувајќи дека сателитската интернет-услуга достигна важна пресвртница, Шотвел рече дека Starlink ќе има глобално покритие во 2021 година.

По изјавите на претседателот на компанијата, извршниот директор на SpaceX, Илон Маск, даде неколку важни изјави на Твитер. Најавувајќи дека сателитската услуга на Интернет достигна 69.420 истовремени корисници, Илон Маск исто така рече дека сите 72 орбитални слоеви, со исклучок на поларните региони, ќе бидат активни до август. Покрај овие, Маск изјави дека планираат да ја донесат оваа услуга во поларниот регион како резултат на студиите што ќе траат 6 месеци.

Освен ова, извршниот директор рече дека тие ја продолжуваат својата работа за Wi-Fi технологија во авионите без да забават, и дека нивниот главен фокус се моделите „Боинг 737“ и „Ербас А320“ и дека потребните тестови за авионите „Галфстрим“ ќе започнат веднаш можно.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments