Се лансира прототипот на SpaceX, прототипот Starship SN11!

SpaceX објави дека прототипот на Starhip SN11 денес ќе го изврши својот тест лет на голема надморска височина.

Како што знаете, SpaceX, чиј извршен директор е Елон Маск, извесно време тестираше ракети Starship кои ќе се користат на патувањата на Марс. Во оваа насока, компанијата, која беше подготвена за тест лет на голема надморска височина на прототипот Starship SN11, нормално би го извршила овој пробен лет во понеделник, 29 март, како што знаете.

Сепак, овој тест лет беше одложен за подоцнежен датум поради неуспехот на инспекторот од Федералната управа за авијација, кој ги надгледува лансирањата на комерцијалниот простор, на време да стигне до местото на лансирање. По сите овие настани, компанијата го објави новиот датум на пробниот лет. Соодветно на тоа, компанијата изјави дека лансирањето ќе се одржи во вторник, 30 март, денес и објави дека тестот за лансирање ќе се одржи во 16:00 часот во градот Бока Чика, Тексас.

Како што знаете, SpaceX претходно го организираше тестот за голема надморска височина со прототипите SN8, SN9 и SN10. Денес компанијата, која ќе додаде нова на овие тестови, ќе отпушти три мотори Raptor на денешниот тест како и на претходните тестови. Подоцна, кога СН11 достигне висина од околу 10 метри, овие ракети постепено ќе бидат затворени и 50-метарското огромно вселенско летало ќе се обиде безбедно да слета на земјата благодарение на системот што го содржи.

Ако се сеќавате, SpaceX конечно го лансираше прототипот SN10 на 3 март. Сепак, иако предметниот SN10 успешно го заврши тестот на голема надморска височина, тој експлодираше спектакуларно кратко по слетувањето.

Можете да го следите преносот во живо веднаш подолу;

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments