Steve Wozniak го тужи YouTube за измама

Steve Wozniak го тужи YouTube за измама

Слично како со пробивањето на Twwiter сега измамниците на YouTube се обидуваат да заработат пари користејќи го името на ко-основачот на Apple.

Со сметките Твитер беа хакирани славните а оние што успеале да пристапат до тие сметки веднаш почнале да објавуваат пораки кои нудат наградни игри ако плаќате минимална сума на оваа на одредена адреса измамниците тврдеа дека тие ќе ја вратат на вашата сметка двапати  што се разбира никогаш не се случува.

Слична измама шема е организирана веќе некое време од страна на разни канали на YouTube, повторно користејќи имиња на славни личности.

Едно од имињата е оној на ко-основачот на „Apple“Стив Возниак  кој е уморен од тоа што се споменува дека поднел тужба против Јутјуб и нејзиниот сопственик Гугл.Во тужбата се тврди дека, и покрај честите барања за отстранување на ваквите натписи од платформата,ЈуТјуб не сторил ништо за тоа но одби да ја отстрани спорната содржина бидејќи и другите претрпеа штета на нивниот углед а корисниците досега беа измамени од милиони долари на Јутјуб.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments