Што ќе претстави Nvidia на 31 август

Nvidia со нов настан на 31 август

Тајванскиот производител официјално ги откри своите планови да одржи голем настан на крајот на месецот.

Nvidia го искористи нивниот профил на Твитер за да објави кратко видео придружено со хаштагот #UltimateCountdown.

Компанијата не објави дополнителни детали за настанот, што ќе се случи на 31 август.

Време е да напоменеме дека долгоочекуваната премиера на првите видео картички со архитектура Ampere ќе се случи на 9 септември.

Затоа е веројатно дека хардверот за брендови на серијата RTX 3000 ќе биде откриен на претходниот настан, вклучувајќи го и NVIDIA GeForce RTX 3080, кој ќе го наследи RTX 2080.

Како што сугерира името, овој модел има 256 јадра.Ако овој број се множи со 21, резултатот е 5376 или точниот број на CUDA јадра што очекуваме да ги видиме во NVIDIA GeForce RTX 3080.

Потегот во архитектурата Ampere ќе понуди импресивни подобрувања на корисниците.

Ние сè уште не ги видовме првите видео картички со технологијата, но веројатно наскоро ќе дознаеме повеќе за Ampere и цената на долгоочекуваниот хардвер на пазарот.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments