Стартувањето на кинескиот EV старт Xpeng

Со седиште во Хонг Конг доби лиценца за производств за целосно сопственост на фабрики за автомобили


Xpeng, стартување на електрично возило водено од поранешниот извршен директор.Xiaopeng, изјави во понеделникот дека собра околу 500 милиони американски долари во серија C + круг за понатамошно развивање модели прилагодени на потрошувачите од средна класа со технологија зачудени од Кина.Објавувањето уследи по нејзината рунда во Серија Ц од 400 милиони долари затворена минатиот ноември.Проценката на компанијата во тоа време ја надминала 25-те милијарди јуани (3,57 милијарди американски долари) рунда подигната во август 2018 година.Инвеститорите во најновата рунда вклучуваат приватна акционерска фирма Аспекс Менаџмент со седиште во Хонг Конг историскиот американски технолошки фонд за технологија Coatue Management; Највисок приватен капитал на Кина фонд Хилхаус Капитал; и Sequoia Capital China. Другите постојни поддржувачи на големо име се Foxconn, Xiaomi, GGV Capital, Morningside Venture Capital, IDG Capital и Primavera Capital.И покрај големата рунда, Xpeng е на чело на предизвици. Продажбата на електрични возила во Кина се намали во пресрет на намалените владини субвенции поставени во движење минатата година, а пандемијата COVID-19 се очекува дополнително да ја намали побарувачката со слабеењето на економијата.Xpeng тврди дека досега успеа да издржи предизвици на коронавирус. Во мај, компанијата доби лиценца за производство за целосно сопственост на фабрики за автомобили во град во близина на седиштето сигнализирајќи ја намалената зависност од производителниот партнер Хаима Аутомобил.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments