Судија ја запре забраната на администрацијата на Трамп за преземањата на ТикТок.

Забраната ќе стапише на сила во недела на полноќ.

Судија издаде прелиминарна забрана за апликацијата за споделување видео TikTok во неделата, блокирајќи ја забраната за нови преземања во САД што би стапила на сила на полноќ. Американскиот окружен судија Карл Николс ја издаде својата одлука да даде претходна забрана веднаш по 20 часот попладне, но неговото мислење е запечатено, во очекување на разгледување од страна на адвокатите на двете страни. Сепак, Николс не ги блокираше ограничувањата на „во овој момент“ од страна на Министерството за трговија, ставени во сила на 12-ти ноември.

Адвокатите на ТикТок се расправаа во неделата наутро за време на сослушувањето дека забраната од страна на администрацијата на Трамп ќе биде „уништувачка“ и го повикаа судијата да ја блокира додека не се реши целиот случај. Адвокатот на TikTok рече дека забраната што ќе спречи нови преземања на TikTok од продавниците за апликации на Apple и Google во 23:59 часот ЕТ денес во суштина е „затворање на говорот“. Но, адвокатите на владата тврдеа дека тврдењата од Првиот амандман на Тикток не се применуваат, бидејќи администрацијата на Трамп ја смета апликацијата за ризик за националната безбедност

На 6-ти август, претседателот Трамп издаде наредба во која се вели дека безбедносните проблеми во врска со TikTok и WeChat, двете апликации со седиште во Кина, претставуваат национална вонредна состојба. Тој се повика на меѓународниот закон за вонредни економски сили (ИЕЕПА), што му дозволува да забрани трансакции помеѓу американски и странски субјекти. Претседателот Трамп тогаш издаде наредба на 14-ти август, со која му се дава на БајтДенс 90 дена или да го продаде или откачи својот бизнис „ТикТок“ во САД. Таа наредба е ставена на сила на 12-ти ноември и ефективно ќе ги запре операциите на апликацијата.

На 18-ти септември, Одделот за трговија издаде наредба за блокирање на трансакциите и со матичната компанија „ТикТок“ ByteDance и со „WeChat“, од 20 септември.

Но, на 19 септември беше објавен пробен договор со кој ќе се создаде нова компанија, ТикТок Глобал, со седиште во САД и со задача да обработува и складира за сите корисници на ТикТок со седиште во САД. Oracle ќе стане доверлив партнер за безбедност на TikTok според условите на договорот. Секретарот за трговија Вилбур Рос тогаш ја одложи забраната до 27-ми септември во 23:59 часот.

Забраната за продавница за апликации е „произволна и каприциозна“, тврдеше во неделата адвокатот на „ТикТок“, Johnон Хол. Компанијата исто така вели дека налогот од 6-ти август не треба да се применува, бидејќи IEEPA ги исклучува информатичките и комуникациските технологии.

„Ова е една од најбрзо растечките апликации во светот, и тие нови корисници се крвоток на овој бизнис, што важи за секоја платформа на социјалните медиуми“, рече Хол. „Ако исчезне од продавниците за апликации, ефектот би бил поразителен во однос на корисниците, содржината, креаторите и би ја нарушил неговата репутација кај огласувачите“.

Адвокатите на американската влада тврдат дека спречувањето на нови корисници на апликацијата ќе му овозможи на одделот за трговија да се справи со најсериозните ризици на националната безбедност. Но, таквата забрана исто така ќе ги блокира постојните корисници да добиваат нови безбедносни ажурирања на апликацијата.

Портпарол на ТикТок во е-пошта до The Verge во неделата вечерта рече дека компанијата е задоволна од одлуката на судијата и рече дека планира „да го одржиме нашиот тековен дијалог со владата за да го претвориме нашиот предлог, на кој Претседателот даде претходна согласност од минатиот викенд , во договор “.

Според наредбата на Николс, двете страни мора да го разгледаат неговото запечатено мислење за да утврдат дали може да се запечати и двете страни ќе се состанат до 30-ти септември за да закажат понатамошна постапка за случајот.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments