Tags : Cars

Калифорнија забранува продажба на нови автомобили со внатрешно согорување од

Калифорнија забранува продажба на нови автомобили со внатрешно согорување од 2035 година Гувернерот на Калифорнија забранува продажба на нови автомобили, но не и стари автомобили со мотори со внатрешно согорување (мотори со внатрешно согорување). По нарачка, Гевин Newsусом, гувернерот на Калифорнија, забранува продажба на нови автомобили. Наредбата е дел од пакетот измени насочени кон намалување […]Прочитај повеќе

Toyota GR Yaris

Новиот модел на Toyota е неверојатен Toyota објави промотивно видео на претстојниот GR Yaris. Toyota GR Yaris од 2021 година е прегледан во едноминутно видео објавено од Toyota Gazoo Racing во Јапонија. Краткиот филм ги отсекува снимките од Светскиот рели автомобил Gazoo Racing Yaris заедно со видео запис за претстојниот патнички автомобил GR Yaris додека […]Прочитај повеќе

Аudi прави cпeцијaлeн караван

По повод 25-гoдишнинaтa нa RS2 Четвртина век после појавата на првиот RS-мoдeл нa Аudi компанијата од Германија му оддава почит на RS2 со специјална верзија на најмоќниот караван во понудата. RS6 Tributе ќе биде произведено во тираж од 25 примероци, по едно за секоја помината година и ќе се продава само во САД. Моторот со […]Прочитај повеќе

Неверојатен модел G класа на Mercedes

Креиран од познатиот дизајнер Вирџил Аблох G-Class на Mercedes досега е изработена во низа варијанти, како што се 4×4 squared, 6×6 или landaulet, но пред вас сега е Проектот Gelandewagen, кој за прв пат ја претставува познатата коцка во стрит тркачка верзија. Ова многу невообичаено издание на грубиот теренец на Mercedes ја претставува заедничката визија […]Прочитај повеќе

Пристигна конкурентот на Tesla, Lucid Air

Поминаа четири години откако Lucid Air беше претставен како прототип Поминаа четири години откако Lucid Air беше претставен како прототип, а сега можеме да го видиме во целосна светлина. Американците имаат на располагање четири конфигурации. Најинтересна е комбинацијата од батерии од 113 kWh и два електромотори со над 1.080 КС. Во оваа Dream Edition, тој […]Прочитај повеќе

Dacia објави фотографии од новата генерација

За повеќе информации ќе треба да почекаме до 29. септември Се веруваше дека денес ќе се одржи комплетна презентација на новата генерација на модели на од семејтвото Sandero и Logan, тоа не се случи. Dacia официјално постираше само фотографии од Sandero, Sandero Stepway и Logan моделите. Пред нас се моделите од трета генерација и се […]Прочитај повеќе

Mercedes AMG почна тестови за суперавтомобилот Project One

Компанијата планира да произведе ограничена серија од 275 единици Mercedes прв го претстави амбициозниот концепт Project One пред три години на Меѓународниот салон за морот (ИАА) во Франкфурт. Импресивниот модел е супер автомобил со два седишта, кој се очекува да чини повеќе од 2,2 милиони евра. Премиерата на финалната верзија ќе го натера Project One […]Прочитај повеќе

Rolls Royce Ghost најлуксузниот модел досега

Што нуди Rolls Royce за 273.000 eвра Овој Rolls Royce се нарекува Ghost и чини 273.000 евра, a го придвижува 6.75-литарски V12 твин-турбо мотор со 571 KS и 850 Nm. Нема сомнение дека и основната верзија на Rolls Royce е повеќе од автомобил. Возилото има погон на сите четири тркала, но сите тие се управуваат, […]Прочитај повеќе

Ferrari се откажа од практичниот модел

Ерата на најпрактичниот модел на Ferrari со три врати, конечно заврши Ерата на најпрактичниот модел на Ferrari, GTC4Lusso со три врати, конечно заврши и беше прекинато производството на моделот. Ова го објави Motor1, а информацијата официјално ја потврди италијанската компанија. Само пред неколку дена се тврдеше дека Shooting Brake моделот ќе остане во опсегот на […]Прочитај повеќе

Забранета продажба на Mercedes во Германија

Nokia го тужела Mercedes за неовластено користење патенти Веста најпрво ја пренесе агенцијата Блумберг, а потоа и сите други, особено специјализираните медиуми на Запад. Mercedes се соочува со забрана за продажба на автомобили во Германија. Имено, судот во Манхајм донел одлука во корист на финската компанија Nokia дека Mercedes користел некои од нивните патенти без […]Прочитај повеќе