Tags :Elon Musk

Вештачка Интелигенција Новости

Маск планира патување во вселената за две или три години

Илон Маск дискутираше за повеќе теми за иднината, а една од нив е патување на Марс. Тој верува дека првиот човек би можел да стапне на површината на Црвената планета за 6 години. Додека НАСА планира враќање на Месечината и мисијата Артемида за 2024 година (иако постои можност за нејзино одложување за неколку години), плановите […]Read More

Вести

Elon Musk, љубител на глупави шеги, вели дека со намалувањето

Милјардер со смисла за хумор на 12-годишно момче. Извршниот директор на Tesla, Elon Musk, љубител на валкани шеги и шеги со плевел, повторно се врати во тоа. Во средата, Mask објави на Twitter дека Tesla ќе ја намали цената на својот врвен седан, Model S, на 69.420 долари. Mask рече дека „нараквицата е фрлена“, веројатно […]Read More

Наука

SpaceX започнува со развивање на нова генерација на ракети за

SpaceX започнува со развивање на нова генерација на ракети за „освојување“ на Марс Последниот прототип на „вселенскиот брод“ на Илон Маск достигна 150 метри височина, но извршниот директор на SpaceX изјави дека изградбата не завршува тука. Маск планира да ја спои ракетата со нов засилувач на нејзината моќ, со цел да достигне до Марс. Starship […]Read More

Наука

Elon Musk претстави имплант за во мозокот

Elon Musk демонстрираше демо верзија на својот најнов технолошки изум Elon Musk демонстрираше демо верзија на својот најнов технолошки изум – имплант за во мозок. Но, тој не го тестирал на луѓе, туку демонстрацијата ја извршил врз свињи. За време на преносот во живо, Musk претстави три свињи: едната во која нема имплант произведен од […]Read More

Наука

Elon Musk повторно се запиша во историјата

Една иста ракета ја искористи 6 пати Во рамките на лансирањето во ниската земјина орбита се испратени 58 сателити на Starlink, кои треба да им се придружат на стотиците кои се испратени претходно за да се создаде една мрежа на сателитски интернет. Освен сателитите на Starlink, на ракетата Falcon кон вселената полетале и три сателити […]Read More

Наука

Neuralink мозочен чип кој може да го промени вашето расположение

Технологијата би помогнала во олеснување на стресот и вознемиреноста Проект од основачот Маск во изминатиот период претрпел многу промени и ажурирање на претходните невролошки функции. Маск соопшти дека на 28 август оваа година детално ќе објасни за што станува збор. Neuralink е компанија на милијардерот Елон Маск, и таа во моментот развива нова функција на […]Read More

Наука

SpaceX лансираше ракета со интернет сателити

SpaceX лансираше ракета со интернет сателити Starlink Starlink е нова генерација сателитски систем којшто, ако успешно заработи, може да обезбедни широкопојасен пристап до интернет за многу луѓе низ целиот свет. Претходната партија од 58 сателити беше испратена во орбитата на 13 јуни. Покрај сателитите, ракетата треба да изнесе две мали вселенски апарати за далечинско сондирање […]Read More

Вештачка Интелигенција

Вештачката интелигенција ќе ги надвладее луѓето

За помалку од пет години ќе владее вештачката интелегенција Илон Маск предупреди дека вештачката интелигенција може да ги „надвладее“ луѓето во следните пет години. “Мислам дека многу паметни луѓе ја игнорираат вештачката интелигенција затоа што мислат дека компјутерот никогаш нема да биде толку паметен како нив. Ова е, се разбира, е лажна претпоставка предизвикана од […]Read More

Наука

Слушање музика преку неурочип

Новиот стартап на Elon Musk ќе може да се слуша музика преку уред во мозокот Најновата стартап-компанија на Elon Musk „Neuralink“ се подготвува за откривање на своите производи, на 28 август. Во меѓувреме, Маск откри неколку детали за новиот неврокомпјутерски интерфејс на компанијата. Тој на Twitter откри дека еден ден би можеле да слушаме музика […]Read More

Наука

SpaceX вселенскиот брод Starship

Приоритет на SpaceX сега е вселенскиот брод Starship По успешната мисија со екипаж и пристигањето на Меѓународната вселенска станица Space X се фокусира на вселенското летало Starship. Ова е пораката која Елон Маск ја испратил до вработените во интерна имејл комуникација до која дојде CNBC. “Сметајте дека ова приоритет (со исклучок на сè што може […]Read More