Tags :Qualcomm

Хардвер

Samsung ќе го произведува Qualcomm Snapdragon 875

Samsung е еден од најголемите производители на хардвер Samsung е еден од најголемите производители на хардвер во индустријата и партнери со скоро сите водечки технолошки компании. Малку е познат факт дека компанијата ги создава во своите фабрики популарните врвни процесори за паметни телефони Qualcomm. На овој начин, покрај сериозниот извор на приход, Samsung добива ексклузивно […]Read More

Хардвер

Втората генерација на чиповите на Qualcomm за лаптопи, нема да

Втората генерација на чиповите на Qualcomm за лаптопи, нема да бидат доволно силни за да се натпреваруваат со Apple Минатата година, Qualcomm направи голем напредок во пазарот за лаптопи со претставувањето на неговиот чип наменет за лаптопи – Snapdragon 8cx. И во 2020 Qualcomm веќе го најави Snapdragon 8cx Gen што нуди нова конекција преку […]Read More

Хардвер

Qualcomm го носи 5G на буџетските телефони со новите чипови

Qualcomm го носи 5G на буџетските телефони со новите чипови Snapdragon од 4та серија 5G конечно почнува да се прилагодува во јавноста во 2020. Се повеќе и повеќе смартфони ја додаваат оваа спецификација. Сега гледаме како Qulacomm објави дека планира да го донесе 5G-то и на поефтините телефони со 4тата генерација на Snapdragon чипови. Овие […]Read More

Хардвер

Qualcomm Snapdragon 732G ќе понуди подобра графика

Qualcomm претстави нов процесор Qualcomm претстави нов гејминг процесор за паметни телефони со среден опсег со Android. Моделот Snapdragon 732G ќе користи и графички процесор Adreno 618, кој дава 15% подобра графика од претходникот. Poco беше првиот производител кој веднаш објави дека ќе го користи новиот Snapdragon 732G за идните модели. Самиот чипсет продолжува да […]Read More

Хардвер

Откриен безбедносен недостаток кој ги изложува на ризик повеќе од

Откриен безбедносен недостаток кој ги изложува на ризик повеќе од милијарда корисници на смартфони Истражувачите за безбедност на паметните телефони од Check Point Software пронајдоа сериозен недостаток на чиповите Qualcomm Snapdragon кој ги користат околу 40% од смартфоните во светот. Тимот на истражувачи успеа да пронајде повеќе од 400  грешки во кодот на чиповите на […]Read More

Хардвер

Qualcomm Snapdragon 732G ќе биде претставен во септември

Qualcomm е доминантен фактор на пазарот на паметни телефони Qualcomm сака да претстави разновидно портфолио, кое вклучува процесори со интегрирани 5G модеми за паметни телефони со среден опсег и буџет. Сепак, ќе биде потребно време за компанијата да ги постигне своите амбициозни цели и да може да ја оптимизира технологијата по доволно прифатлива цена. Веќе […]Read More