Tags :Samsung

Новости Хардвер

Samsung и Stanford развија OLED екран кој има 10.000 пиксели

Истражувачите од Stanford работејќи на технологија за помали и потенки соларни панели, доаѓаат до ова откритие од кое ќе имаат корист телевизорите, мобилните и ВР уредите. Со технологија која првично е развиена за соларни панели, истражувачите од Stanford во соработка со SAIT – Samsung Advanced Institute of Technology, имаат развиено нов OLED панел кој може […]Read More

Хардвер

Samsung ќе го произведува Qualcomm Snapdragon 875

Samsung е еден од најголемите производители на хардвер Samsung е еден од најголемите производители на хардвер во индустријата и партнери со скоро сите водечки технолошки компании. Малку е познат факт дека компанијата ги создава во своите фабрики популарните врвни процесори за паметни телефони Qualcomm. На овој начин, покрај сериозниот извор на приход, Samsung добива ексклузивно […]Read More

Wearable Технологија

Samsung со прототип на очила за проширена реалност

Прототип на AR очила со класичен изглед Технологиите за проширена реалност додаваат уште еден интерактивен елемент во можностите за забава што ги нудат мобилните уреди. Употребата на VR очила обезбедува реално играње и е област која генерира се повеќе и повеќе инвестиции. Некои компании нудат и алтернативни пристапи со создавање на АR очила, кои се […]Read More

Хардвер

Samsung го претстави домашното кино The Premiere

The Premiere е прв проектор од овој вид Компанијата Samsung Electronics на неодамна одржаната виртуелна конференција Life Unstoppable го најави The Premiere – новиот 4K Ultra Short Throw ласерски проектор. Благодарение на големиот формат за прикажување на слика, овој ултрамодерен проектор на корисниците им овозможува кино искуство на гледање филмови од удобноста на домот. The Premiere е новиот врвен […]Read More

Хардвер

Samsung го објави The Premiere, луксузен ласерски проџектор со 4К

Samsung го објави The Premiere, луксузен ласерски проџектор со 4К резолуција Samsung го објави новиот уред, The Premiere, проџектор со ласерска проекција и 4К резолуција. Ова е последен уред кој Samsung го објави во проектот кој се насочува кон подобрување на технологијата во вашиот дом.Samsung тврди дека проџекторот треба да биде ставен пред ѕидот или […]Read More

Хардвер

Samsung започнува со производство на 16 GB LPDDR5

Samsung започнува со производство на 16 GB LPDDR5 меморија за 5G паметни телефони Технолошките компании постепено се подготвуваат за влез на 5G паметни телефони, што се појавува како еден од водечките трендови во индустријата во 2020 година. На претстојните модели на Android им треба повеќе од 5G модем за да ја искористат оваа иновација. Најдобра […]Read More

Webinko TV

Galaxy Z Flip Thom Browne Edition

Z Flip со извонредно издание Сите го видовме новиот револуционерен телефон на Samsung наречен Z Flip. Овој пат сме изненадени со новото издание наречено Thom Browne Edition. Ова е многу повеќе од само друг телефон. Тоа е патување – пат кон иднината. Тоа се три дела во семејството за пионерска технологија Samsung, нанесено со визуелниот […]Read More

Софтвер

One UI 2.5 е достапен за сите уреди со Galaxy

Софтверот воведе некои нови карактеристики Едно нешто што помина под нашиот радар кога Galaxy Note 20 се објави официјално беше софтверот One UI 2.5. Софтверот воведе некои нови карактеристики кои работеа навистина добро, но во тоа време, не беше сигурно кога Samsung ќе ја пушти истата верзија на One UI на постарите уреди. Па, се […]Read More

Wearable Технологија

Google ќе снабдува сензори и процесори од Samsung

Google гледа преносни уреди како деловна можност што може да генерира стабилен приход Google гледа преносни уреди како деловна можност што може да генерира стабилен приход за компанијата на долг рок. Wear OS е оперативен систем развиен како алтернатива на Apple Watch и нивните планови не се ограничени на софтвер. Google го купи Fitbit за […]Read More

Wearable Технологија

Паметниот Samsung Galaxy Watch 3 доаѓа полесен и потенок

Паметниот Samsung Galaxy Watch 3 доаѓа полесен и потенок Samsung Galaxy Watch 3 го претстави компанијата на својот виртуелен настан Galaxy Unpacked.Конечно официјалното соопштение е направено.  Galaxy Watch 3 доаѓа во две димензии 41мм и 45мм.Постојат две варијанти во секоја големина една со само Wi-Fi и другата со LTE конекција.Galaxy Watch 3 исто така доаѓа […]Read More