Tecent изгуби околу 34 милијарди долари откако PUBG беше забранет во Индија

FILE PHOTO: People visit Tencent’s booth at the World 5G Exhibition in Beijing, China November 22, 2019. REUTERS/Jason Lee/File Photo

Tecent изгуби околу 34 милијарди долари откако PUBG беше забранет во Индија

Кинескиот технолошки гигант Tecent изгуби блиску 34 милијарди долари од неговата вредност откако неговата најпозната игра, PUBG, беше забранета од страна на индиската влада. Ова е втор пад на вредноста на компанијата во 2 месеци, откако минатиот месец компанијата изгуби 66 милијарди поради забраната на WeChat од страна на американскиот претседател  Donald Trump.

Падот од 34 милијарди беше забележан за само 2 дена, односно пад на акциите за 3% во четвртокот и дополнителни 2% во петокот. Компанијата најави дека ќе преговараат со Индија за да се обидат да ја отсранат забраната и да ги вратат нивните апликации во таа држава.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments