Тесла ја отстранува опцијата за плаќање со Bitcoin!

Тесла престана да прима плаќања со Биткоин поради прекумерна потрошувачка на електрична енергија.

Тесла се најде на насловните страници на почетокот на оваа година како прв производител на автомобили што прифати криптовалута Биткоин како начин на плаќање за своите возила.

Во моментот кога стигнавме денес, опцијата за плаќање со Биткоин е отстранета од Дизајн студиото на компанијата. Ова покажува дека Тесла се предомислил. Така, останатите опции за плаќање беа кредитна картичка или Apple Pay.

Илон Маск, кој објави твит на оваа тема, објави дека Биткоин е отстранет како опција за плаќање. Извршниот директор сподели твит објаснувајќи дека оваа одлука е донесена поради загриженост за употребата на фосилни горива во рударството на Биткоин. Во твитот, исто така, беше наведено дека се проценети и другите крипто-валути кои трошат помалку енергија.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments