Tesla Model 3 е најпродаваниот електричен автомобил во Европа

Tesla Model 3 е најпродаваниот електричен автомобил во Европа

Моделот 3 на Тесла стана првиот бестселер на пазарот во Велика Британија, а последните денови – најпопуларниот нов електричен автомобил во континентална Европа, објави IT Home.

7020 Tesla Model 3 беа продадени во Европа за еден месец – во август. За споредба, продажбата на претходниот бестселер – многу подостапната, но потесна Renault Zoe – изнесуваше 6.183 примероци минатиот месец.

Пазарните набудувачи потсетуваат дека производството на моделот 3 во Европа сè уште не е започнато. Компанијата на Елон Маск сега ја подготвува својата фабрика за електрични автомобили во Берлин.

Но, ако Тесла веќе продава повеќе увезени автомобили отколку локалните производители на Рено, може да се очекува водството на Модел 3 да стане уште позабележително следната година, кога ќе се отвори фабриката во компанијата во Германија.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments