Tesla Model S Plaid не беше најголемата најава за Денот на батеријата

Без батерија од милион милји, но Тесла објави нова форма на технологија за внатрешни батерии, Тесла Силикон, 25.000 американски долари ЕВ и 520+ милја, 200 милји на час, Model S Plaid

Во пресрет на многу најавуваниот настан на Тесла за денот на батеријата во вторникот, очекувањата беа големи. Извршниот директор Илон Маск не само што вети дека „возбудливите работи“ ќе бидат откриени на „многу лудиот“ настан во Пало Алто, туку и мрморењата на големиот пробив на батеријата ги вложија инвеститорите во Тесла во состојба на готовност.

Тесла останува ризична инвестиција. Компанијата можеби е највредната автомобилска компанија во светот, која доминира на пазарот на електрични возила во САД со 80 проценти од продажбата во првата половина на 2020 година, но сепак командува со помалку од еден процент на глобалниот пазар на автомобили.

Иако Тесла е пред рекорден квартал, според е-поштата Маск испратена до вработените, компанијата веќе долго време се соочува со проблеми во производството на батерии, кои Маск ги опиша на повикот на инвеститорите минатата година како „многу фундаментални и крајно тешки“. Ова, тврдат аналитичарите, е поттикнато во еднакви мерки од зависноста на Тесла од материјали како што се литиум и кобалт, и недостатокот на производствен капацитет на компанијата.

Доколку се очекува да се објават најавите за Tesla’s Battery Day, компанијата можеби ќе ги надмине обете тесни грла.

Поевтини, батерии со бренд Тесла


Маск во неколку наврати изјави дека целта на Tesla е да развие батерија која чини 100 долари за киловат-час, целна цел за која експертите тврдат дека е неопходна за трошоците на електричните возила да бидат конкурентни. Тековните пакувања на батерии чинат околу 150 до 200 американски долари за киловат-час, со Tesla’s на долниот крај на таа скала, што значи дека батерискиот пакет чини обично околу 14000 американски долари.

На овогодинешниот Ден на батеријата, две години откако Маск првично вети дека ќе ја достигне оваа пресвртница, компанијата објави дека конечно има план да ги намали трошоците на батеријата за киловат-час на половина, план што вклучува употреба на континуирани цилиндрични ќелии за разлика од оние со јазичиња.

Овие нови „балсами“ батерии ќе се произведуваат дома, што Маск вели дека ќе помогне драматично да ги намали трошоците и, на крајот, да и овозможи на компанијата да ги продава своите возила по иста цена како и секојдневните гасни гасови. Тековните 2170 ќелии на компанијата, кои се користат во возилата Model 3 и Model Y, се произведени од Panasonic во Gesafactory на Tesla во Невада.

„Треба да направиме подостапни автомобили“, рече Маск. „Една од работите што најмногу ме мачи е тоа што немаме навистина достапен автомобил, а тоа е нешто што ќе го правиме во иднина. За да го направиме тоа, потребни ни се поевтини батерии “.

Овие нови батерии за маса – кои Тесла ги нарекува 4860 ќелии – користат шиндрастилен спирален дизајн кој не само што овозможува поедноставно производство, туку исто така обезбедува 5x енергија, 16% зголемување на опсегот и 6x моќност на постоечките 2170 батерии на Tesla.

Келиите ќе започнат со производство во пилот фабриката за гигавати во Фремонт. Маск предупреди дека на компанијата ќе и треба околу една година за да го достигне целосниот производствен капацитет, но рече дека фабричките системи што ги гради ќе бидат најефикасните во светот.

„Тесла има за цел да биде најдобар во производството на која било компанија на Земјата“, вели Маск, додавајќи дека тој смета дека ова е една од клучните работи што ќе го задржат Тесла пред своите ривали.

Тесла сепак нема да престане да купува батерии во скоро време. Во пресрет на Денот на батеријата, Маск објави на Твитер дека компанијата ќе продолжи да користи батерии испорачани од Panasonic, China’s CATL, LG Chem и други. Сепак, компанијата соопшти дека има за цел брзо зголемување на производството во следните години на 3 терават-часови годишно или 3.000 гигават-часови – приближно 85 пати поголемо од капацитетот на фабриката во Невада.

Tesla Silicon

рво го имавме Apple Silicon, а сега го имаме Tesla Silicon. Опишан од Маск како „страшен и ефтин“, материјалот може да го зголеми опсегот за приближно 20 проценти и чини помалку од 1,20 УСД за анода за киловат-час. Маск вели дека Тесла ќе ги отстрани моменталните пречки на силикон што веќе се користат во современите батерии – „колачето станува пукано и се распаѓа“ – со употреба на „сиров металуршки силициум“. Користејќи сиров силициум кој не се третира или формира, Тесла тврди дека трошоците можат значително да се намалат.

За катодата, Тесла се оддалечува од кобалт до никел, тврдејќи дека катода со висок никел, нула кобалт, ќе ги намали трошоците за 15 проценти. Маск исто така објави дека компанијата исто така прави капацитети за производство на катоди во САД што ќе ги елиминираат средните фази што обично се бараат при претворање на никел и литиум во батерии. Не само што ова ќе резултира со заштеда на трошоците, туку и ќе ги олесни рециклирањето на батериите; дури започна и своја домашна пилот-програма во Невада за рециклирање на производите на Тесла. На производствениот фронт, Тесла рече дека има стекнато и рударство со површина од 10.000 хектари за да произведе уште повеќе компоненти на батеријата: „Навистина има доволно само литиумот во Невада ја електрифицира целата флота на САД “.

25.000 американски долари Тесла

Бидејќи Tesla произведува свои батерии, може да ги спакува рамо до рамо, отстранувајќи го празниот простор помеѓу нив и дозволувајќи им да се конструираат погусто, што е добро и за безбедноста и за ракувањето. Ова значи дека може да ги интегрира компонентите на батеријата со самиот автомобил, слично како резервоарите за гориво на авионот да се интегрираат во крилото, наместо во посебни делови, и за да го стори тоа, Тесла објави дека ја изгради „најголемата машина за леење некогаш направена“ во Фромент.

Тесла тврди дека со тоа што батеријата станува дел од структурата на возилата, а не од товарот, ова ќе резултира во 10% намалување на масата, 14% зголемување на опсегот и 370 помалку делови во автомобилите.

Со сите овие новини, Тесла може да го зголеми опсегот за 54 проценти, да постигне намалување на доларот за киловат од 56 проценти и да види намалување на инвестициските трошоци по ГВч до 69 проценти. На крајот, се пофали Маск, компанијата ќе испорача „привлечно“ патничко електрично возило од 25.000 американски долари во следните три години.

„Околу три години од сега, уверени сме дека можеме да направиме многу привлечно електрично возило од 25.000 американски долари, кое исто така е целосно автономно“, рече Маск.

140.000 американски долари Tesla Model S Plaid

И покрај тоа што многумина очекуваа дека Тесла ќе го затвори настанот за Денот на батеријата во вторникот со ажурирање на својата „батерија од милион милји“, иновација за која компанијата тврди дека ќе може да ги напојува своите електрични автомобили повеќе од еден милион милји во текот на нивниот животен век , ова беше разочарувачко не-шоу. Наместо тоа, Маск го приреди настанот со видео од долгиот возбуда на Tesla Model S Plaid.

Тесла најпрво прикажа видео од прототипот на Плејд, кој лапира Лагуна Сеца за 1:36 минатата година, а според Маск, тој оттогаш се намалил на 1: 30,3. Маск рече дека очекува тоа време да падне за уште три секунди и да го сруши рекордот за возило со најбрз производ од било кој тип.

Возилото, кое може да се пофали со 1.100 коњски сили, под-две секунди 0-60MPH време, максимална брзина од 200MPH и можност за патување од 520 милји или повеќе помеѓу полнењата, ќе започне да се испорачува во 2021 година. најави електричен автомобил Lucid Air, но тоа ќе понуди слична палета како и Plaid.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments