Elon Musk потврди дека Tesla Model S Plaid + е откажан!

Извршниот директор на Tesla, Elon Musk, објави дека моделот Plaid + е откажан, сметајќи дека нормалниот модел на Plaid е доволен.

Elon Musk минатата недела потврди дека најмоќната верзија на Model S веќе нема да биде пуштена во производство. Компанијата во претходните изјави изјави дека моделот Plaid + ќе биде најбрзото електрично возило досега. Сепак, дизајнерските карактеристики на возилото беа исто така неверојатно дизајнирани. Сега, Elon Musk вели дека редовниот Plaid модел со ниска цена е доста доволен и потврдува дека опцијата Plaid + е откажана.

Информациите за новиот модел на Tesla Model S Plaid се појавија во изминатите месеци. Соодветно на тоа, електричното возило ќе има максимална брзина од 320 км на час. Исто така, се тврди дека електричното возило може да забрза од 0-100 км на час за 1,99 секунди. Опсегот на електричното возило беше утврден на 630 км. Покрај тоа, опсегот на моделот Model S Plaid + е пресметан како 840 км. Ова значи дека опсегот на возилото е значително зголемен. Извршниот директор на компанијата, Елон Маск, тврди дека опциите за брзина што ги нудат нормалните модели на Plaid го прават моделот Plaid + непотребен.

Фактот што Tesla престана да зема пред-нарачки за верзијата Plaid + минатиот месец предизвика гласини дека производството на возилото може да биде откажано. Овие гласини беа потврдени со изјавата на Elon Musk на Твитер. За верзијата Model S Plaid + беше речено дека вклучува нови развој на батерии за Tesla, но тоа нема да биде случај со откажување на производството на возилото. Сепак, се вели дека Tesla ќе ги спроведе развојот на настаните планирани за ова возило за моделот Roadster. Треба да се напомене дека производството на Roadster ќе започне во 2022 година.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments