Tesla повлекува автомобили од моделите 3 и Y!

Tesla повлекува 5.974 свои електрични возила поради загриженоста дека завртките на сопирачката може да бидат лабави.

Tesla повлекува 5.974 свои електрични возила, според документите објавени од Националната управа за безбедност на сообраќајот на патиштата, бидејќи олабавувањето на завртките на сопирачките може да предизвика губење на притисокот во гумите, што значи зголемен ризик од несреќи. Автомобилите што се одржуваат под отповик вклучуваат возила од 2019-2021 година, модел 3 и возила од моделот 2020-2021 година.

Додека Тесла појасни дека досега не постоел судир или експлоатација од потенцијален дефект, тој ќе изврши увид во предметните завртки на дебеломер и бесплатно ќе ги обезбеди потребните замени со цел да се спречат потенцијални несреќи. Сепак, вреди да се напомене дека оваа ситуација предизвика пад на акциите на компанијата за повеќе од 1,5%.

Ова повлекување, спроведено од Тесла, следи по отповикувањето на 36.126 возила „Модел С“ и „Модел Х“ во Кина поради дефекти на екранот на допир, и повлекување во кое учествуваа 134.951 возила во САД. Компанијата претходно повлече 50.000 автомобили во Кина и 9.500 Model X и Model Y во САД во 2020 година поради неисправна суспензија. Исто така, 123,000 Model S беа повлечени во 2018 година поради проблем со компонентата на серво управувачот.

Конечно, треба да се напомене дека компанијата откри дечен сличен проблем во возилото 2021 година во декември минатата година.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments