Tesla, наводно, ја намалува својата четиригодишна гаранција за користен автомобил на само една година.

Повеќе затегнување на ременот пред извештајот за Q3?

Tesla ја намали својата гаранција за користен автомобил во уште една рунда од она што може да се смета за затегнување на ременот пред она што се очекува да биде клучен финансиски извештај за третиот квартал.

Според Electrek, производителот на автомобили претходно нудеше две до четиригодишна гаранција за користени возила Model S и X но сега нуди само гаранција од една година или 10.000 милји над оригиналната полиса.

Гаранцијата за половен автомобил се нуди покрај гаранцијата за нов автомобил, од која имаат корист секој што ќе купи поново користено возило од Tesla. Но, за секој што сака да набави користен Tesla направен во 2016 година или подоцна, ќе види дека нивната гарантна заштита е сериозно уништена.


Electrek не открива зошто Tesla ја сменила својата политика за гаранција за користени автомобили, но забележува дека веројатно ќе ја намали довербата на клиентите во купувањето на користен автомобил од производителот на автомобили.

Веста следи по петиците на Tesla што ја откажа својата смела политика за враќање во која новите купувачи на електрични возила може да ги вратат за целосна наплата во рок од седум дена. Се очекува оваа недела Tesla да го пријави својот финансиски статус во третиот квартал. Претходно овој месец, компанијата објави дека испорачала 139.300 возила во текот на третиот квартал, кршејќи го претходниот рекорд за испораки, од 112.000 автомобили. Тоа беше трет последователен квартал на подобри од очекуваните броеви за испорака од Tesla.

Tesla не одговори веднаш на барањето за коментар за неговата гаранција. Претходно овој месец, Electrek објави дека Tesla го распуштила одделот за односи со јавност, што ги отежнува истрагите за печатот бидејќи веќе нема посветено лице кое поднесува такви барања.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments