TikTok соработува со имотот на John Lennon за да им донесе класични песни на креаторите.

Вклучувајќи класици како „Imagine“ и „Beautiful Boy“.

TikTok и имотот на John Lennon (заедно со Universal Music) го одбележуваат 80-от роденден на покојниот пејач со партнерство за да им се овозможи на креаторите пристап до неколкуте од неговите најпопуларни песни.

„“Instant Karma! (We All Shine On),” “Imagine,” “Mind Games,” “Beautiful Boy,” “Woman,” “Happy Xmas (War Is Over),” “Give Peace a Chance,” “Stand By Me,” “Nobody Told Me,” “Remember,” and “Gimme Some Truth” сега се достапни, според компанијата. Има и посветена сметка на John Lennon, која во моментов може да се пофали со повеќе од 23 000 следбеници. Првото видео беше објавено во септември.

„Апсолутно сме воодушевени и почестени што ја донесуваме музиката на John Lennon на новата генерација и сме желни да видиме како заедницата„ TikTok“ќе биде инспирирана да создава на звуците на репертоарот на Lennon“, Corey Sheridan, шеф на музичкото партнерство и операциите за содржина на „TikTok“.
„Безвременските стихови на Lennon сега се релевантни како кога се напишани“.

Имотот на Lennon е последниот што соработува со TikTok. TikTok соработуваше со имотот Prince во јуни за да го донесе каталогот на песни на пејачот во апликацијата. Тоа го одбележа првиот пат кога имотот Prince соработуваше со видео апликација за кратки форми. Иако песните на Prince особено не се појавија на апликацијата – ниту еден не го постигна вирусниот успех на TikTok што го имаа песни од други уметници – се чини како обид на имотот и етикетите да се обидат да направат претстава за помладата генерација музика слушатели. Додавањето на неколку песни на Lennon, и да се надеваме дека ќе ги соберат, е уште еден доказ за тоа колку важни етикети и имоти гледаат на уметничкото дело на TikTok.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments