ТОП 10 најпродавани мобилни уреди во 2020 година.

И покрај тоа што оваа година беше обележана со глобална пандемија на коронавирус, индустријата за мобилни уреди не претрпе преголеми загуби.

Иако има опаѓање, доаѓаат првите позитивни знаци на враќање кон навиките на потрошувачите. Затоа, ги презентирам ТОП 10 најпродавани мобилни уреди во 2020 година:

IPhone 11 Pro досега е продаден во нешто повеќе од 6,7 милиони примероци. Овогодинешниот претставник на Apple со овие бројки обезбеди десет места на највисокото рангирање. Xiaomi Redmi 8 е кинески претставник со новата Redmi 8 серија и споменатиот модел на деветтото место. Redmi 8A е уште еден претставник на Xiaomi на скалата, малку послаб модел од неговиот претходник, рангиран на осмото место со продадени 7,3 милиони единици. Дури половина милион повеќе од Redmi 8. iPhone 11 Pro Max со 7,7 милиони единици цврсто го држи седмото место.

IPhone XR е најголемото изненадување на скалата. Моделот од 2018 година е рангиран доста високо. Потрошувачите очигледно сметаат дека XR вреди да се купи и во 2020 година. iPhoine SE (2020), со мало deja vú, е на петтото место. XIAOMI REDMI NOTE 8 PRO надмина 10 милиони продадени примероци, пробивајќи се на четвртото место. Redmi Note 8 влезе во првите три најпродавани модели. Samsung конечно го најде своето место на списокот, со Samsung Galaxy A51. Потврдувајќи ја целосната доминација, Apple го обезбедува првото место на ранг-листата со моделот iPhone 11.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments