Toyota GR Yaris претставена со сите 3 модели

Toyota GR Yaris претставена со сите 3 модели

Toyota GR Yaris, новиот автомобил од серијата Yaris што го објави Toyota порано оваа година, конечно е официјално објавен. Ајде да ги разгледаме дизајнот и карактеристиките на новите Yaris заедно.

Кинеската компанија за автомобилска индустрија Toyota, непрекинато продолжува да ги претставува своите автомобили. Toyota, која неодамна го претстави моделот Corolla Hatchback Special Edition, денес го претстави моделотGR Yaris.  GR Yaris, кој ќе има меѓународна цена од 37,000 американски долари, ќе има трицилиндричен турбо мотор и 268 коњски сили. Покрај тоа, беше изнесено во изјавата дадена од Тојота дека GR Yaris ќе дојде со три различни модели како RZ, RS и RC.

Toyota GR Yaris RZ модел што ќе им се допадне на ентузијастите за брзина и перформанси; Има 6 напредни мануелни брзини и AWD технологија. Покрај тоа, RZ, кој има BBS бандажи и гуми на Michelin Pilot Sport 4S серија, ќе вклучува и технологија на ограничена диференцијација на Торсен, која овозможува разлика во брзината помеѓу тркалата.

Toyota GR Yaris:

Вториот модел RS, кој е меѓу опциите, се појавува како опција креирана за општа употреба. РС, кој сè уште не е опишан, ќе дојде со постојано менување на променливиот сооднос (CVT) што ги имитира класичните 10 брзински автоматски менувачи. Моделот RС ќе биде модел дизајниран за разни трки. Моделот RС ќе биде составен од што помалку делови се со цел дам може да се прилагоди на повеќе типови трки.

GR Yaris, кој за сега е само во Јапонија најавен, сеуште не се знае дали ќе го има и за Европа. Toyota, моделот Supra го пушти низ цел свет, компанијата поради цената на моделот GR Yaris мисли дека ќе биде продаван низ цел свет.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments