TSMC и Foxconn се новите кандидати за превземање на ARM

Нови кандидати за купување на ARM

Извори блиски до јапонскиот конгломерат велат дека TSMC и Foxconn веќе разговарале за дискусиите за потенцијалните можности за купување на АРМ.

Дизајнерите на чипови на ARM се лиценцирани од сите водечки производители на хардвер на оваа пазарна ниша, како што се Qualcomm, Samsung, Huawei, Apple и други.

Ова е главниот извор на приходи за ARM, која е популарна со своите кортекс-јадра и графички чипови Mali GPU. Компанијата е во сопственост на SoftBank, која со недели се обидува да најде купувач за бизнисот на АРМ.

Во последните неколку недели се појавуваат шпекулации за Nvidia како потенцијален купувач на ARM. Сепак, разговорите не се ограничени на оваа компанија, бидејќи SoftBank веќе се поврзуваше со други брендови.

Apple и Qualcomm, исто така, разговараа со „SoftBank“ за да разговараат за случајот. Сепак, профилите на TSMC и Foxconn се различни од типичниот технолошки бренд, бидејќи тие се меѓу најголемите производители на хардвер во индустријата.

SoftBank смета дека најверојатно ќе се склучи договор со TSMC, Foxconn и NVIDIA. Влошените трговски односи меѓу САД и Кина се исто така причина за мислењето на компанијата.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments