Twitter ограничува уште еден твит на Трамп за составување на изборни правила.

Facebook ја етикетираше објавата, но не го ограничи прегедот.

Twitter презеде акција против друг твит на претседателот Доналд Трамп, овој пат лажно тврдејќи дека гласовите што пристигнуваат по денот на изборите не се подобни.

Твитер додаде етикета под твитот на кој стои едноставно „можеби сè уште треба да се избројат некои гласови“.


Државните изборни правила обично дозволуваат гласачките ливчиња да пристигнат по денот на изборите, под услов да носат подобна марка. Исто така, сè уште се брои значителен број гласови во лице, така што едноставно отфрлањето на гласачките ливчиња со доцнење не би го запрело тековното пребројување на гласовите.

Како и во претходните случаи, твитот ќе биде ограничен на одговори или ретвитови, иако твитови со цитати (ретвитови со коментар) ќе бидат дозволени. Достигнат за коментар, Твитер ја истакна својата политика за граѓански интегритет, која дозволува ограничување на твитовите „што содржат лажни или погрешни информации за граѓанските процеси“.

„Ние поставивме предупредување на овој„ Твит “за потенцијално погрешно тврдење за избори“, рече претставник на Твитер кога се појави коментар. „Оваа акција е во согласност со нашата политика за граѓански интегритет, и како што е стандардно со ова предупредување, ние значително ќе ги ограничиме ангажманите на овој Твит“.

Во исто време, Твитер одби да преземе нешто против поинаков твит на Трамп, кој гласи едноставно и потврди дека твитот не е во спротивност со политиката. „Јазикот во твитот што го повикавте е широк и базиран на мислење“, рече претставник. „Во овој момент не го исполнува нашиот праг за каква било акција за спроведување“.

Двете пораки беа исто така објавени на Facebook, кој ги обележува објавите, но не е видно ограничен на нивниот дострел. Facebook не одговори на барање за коментар.

Твитер подоцна етикетираше и го ограничуваше твитот за лажно тврдење дека кампањата на Трамп поднесува тужби за измама на гласачите затоа што имало „многу докази – проверете ги медиумите“ Го стори истото со подоцнежниот твит со читање едноставно

Вкупниот исход од претседателската трка во САД останува нерешен, бидејќи Georgiaорџија, Невада, Аризона и Пенсилванија сè уште не го завршија пребројувањето на гласовите. Трамп покрена неколку тужби против одделни држави кои сакаат да ги запрат пребројувањата или да иницираат пребројувања, но судовите сè уште не донеле одлука за основаноста на случаите Во средата, претседателот нагло објави дека победил во Пенсилванија, но тврдењето во голема мерка го игнорирале изборните претставници.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments