Uber и Lyft само што склучија огромен договор за федерален превоз.

Rideshare drivers demonstrate against rideshare companies Uber and Lyft during a car caravan protest on August 6, 2020 in Los Angeles. – The drivers, organized by the Mobile Workers Alliance and Rideshare Drivers United unions, say Uber and Lyft’s are pushing a “deceptive” November ballot initiative, which, if passed, they claim would “rewrite labor law” and turn app-based drivers into independent contractors, exempting companies such as Lyft and Uber from standard wage and hour restrictions. (Photo by Robyn Beck / AFP) (Photo by ROBYN BECK/AFP via Getty Images)

Петгодишниот договор вреден 810 милиони долари ги овластува компаниите да обезбедат превоз на над 4 милиони федерални вработени.

Оваа недела американската влада им додели голем договор за превоз на Uber и Lyft, овластувајќи ги компаниите за возење возила да обезбедат превоз до 4 милиони федерални вработени и нивните семејства.

Администрацијата за општи услуги, набавка за федералната влада, им го додели петгодишниот договор на Uber и Lyft, потврдија од компаниите. Договорот вреди до 810 милиони долари, иако е нејасно колку ќе добие секоја компанија.

Додека индивидуалните федерални вработени претходно биле во можност да користат услуги за возење за време на патувањето, новиот договор им овозможува на компаниите официјално да ги започнат своите услуги во агенциите и да работат директно со службени лица за да ја промовираат услугата.

Договорот му беше доделен на Uber for Business, одделот за деловно работење на компанијата „Проширувањето на нашата база на клиенти за вклучување на владата е природен следен чекор за нас и ние сме горди што им помагаме на федералните агенции да се справат со најголемите административни предизвици со кои се соочуваат“, рече Рони Гурион, глобален шеф на Uber for Bussines, во изјава.

Lyft исто така го поздрави договорот како добар знак за растот на својата деловна активност. „Lyft веќе тесно соработува со одбрани агенции, но со оваа награда под наши раце, гледаме можност да бидеме склопот на партнер за споделување друштва за многу други врвни федерални агенции“, рече портпаролот.

Портпарол на ГСА не одговори веднаш на барањето за коментар, но во објавувањето на блогот во април, агенцијата рече дека е во можност да преговара со попустите од 2-4 проценти со компаниите, во споредба со големите комерцијални клиенти. Uber и Lyft, исто така, се согласија да се откажат од технолошките такси што се наплатуваат за користење на податоци за продавачи од зад канцеларија и можности за известување, соопшти агенцијата.

Договорот со Uber и Lyft„го модернизира службеното патување и ќе го олесни и поевтино користењето услуги за споделување возила за службени патувања“, напиша помошникот комесар на Федералната служба за аквизиција за патувања, транспорт и логистика Шарлот Фелан. “Нема нови апликации за преземање – и нема сметки за хартија што треба да се изгубат”.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments