Uber, наводно, може да ги продаде своите автономни возила на ривалот Аурора.

UberATG беше вклучен во неколку контроверзии во последните неколку години

Uber е во преговори за продажба на својата единица за автономни возила на почетната конкурентска компанија Aurora Innovation, објави TechCrunch. Ако се случи, продажбата на групацијата Uber Advanced Technologies Group (UberATG) ќе означи крај на трнлив пат за поделба на Uber, чија вредност беше проценета на 7,25 милијарди американски долари неодамна од јули минатата година, која беше оптоварена со постојани проблеми .

Во март 2019 година, Убер избегна кривична пријава за смртта на Елејн Херцберг во Темпе, Аризона во 2018 година, прва смрт во која учествуваше автономен автомобил. Федералните истражители открија дека Uber, безбедносниот возач зад воланот на автомобилот и државата Аризона делат дел од вината за инцидентот. Со несреќата заврши програмата за тестирање на Uber во Темпе, но компанијата го продолжи тестирањето во Питсбург, каде е седиштето на UberATG.

И UberATG беше вклучен во судска постапка за трговски тајни со конкурентот Waymo, сопственост на матичната компанија Google Alphabet. Uber случајот го реши неочекувано во февруари 2018 година.

И според најновиот извештај за заработка на Uber, додека неговиот сегмент „ATG и други технологии“ имал приходи од 25 милиони долари во третиот квартал, сегментот забележал нето загуба од 303 милиони долари за девет месеци завршен на 30 септември, според TechCrunch.

Aurora е основана во 2017 година од Крис Урмсон, поранешен главен инженер за проектот за самоуправување на Google. Голем дел од неговиот фокус е насочен кон развој на технологија за самовозечки камиони. Најновата проценка на стартапот беше околу 2,5 милијарди долари, а Aurora во јули соопшти дека го проширува тестирањето на автономни возила во Тексас.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments