Изворни кодови украдени од CD Projekt RED се продадени!

Продадени се изворните кодови на CD Projekt RED, кои беа запленети со рансомвер.

По кибер нападот на CD Projekt RED, најголемиот дел од изворниот код беше запленет од хакерите сè до Cyberpunk 2077 и необјавената верзија на Witcher 3.

Хакерите, кои побараа од студиото за развивачи да контактираат со нив, ги понудија овие изворни кодови на аукција за 1 милион долари. Пиратите исто така изјавија дека ќе ги продадат сите кодови директно за 7 милиони долари. Додека овие случувања оставија свој белег во индустријата за игри, беше објавено дека кодовите на играта се продадени.

Засега е непознато на кого или за колку се продадени нивните кодови. Сепак, според извештајот објавен на оваа тема, се наведува дека кодовите се продаваат за сериозен надомест. Покрај тоа, меѓу споделените информации е наведено дека купувачот на кодовите не може да ги препродава.

Сè уште не е добиено објаснување од CD Projekt RED во врска со овие настани. Студиото за програмери се очекува да објави детален опис на овие настани.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments