Уништен e најпознатиот телескоп

Уништен најпознатиот телескоп за барање вонземјани

Arecibo започна со работа во 1963 година од дното на природна јама во Порторико. Во времето кога беше завршен, тоа беше најголемиот телескоп со пречник од 305 метри.

Можеби телескопот не го знаете по име, но познаете е благодарение по филмот Contact од 1997 година.

Започната е истрага за овој немил настан.

Опсерваторијата Arecibo во Порторико е позната по скенирање на вселената во потрага по астероиди и вонземски живот, но оваа недела престана со функција по разорната несреќа во која дојде до оштетување на телескопот.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments