Unity ќе понуди поддршка за NVIDIA DLSS!

Поддршката за NVIDIA DLSS за моторот на играта Unity е на пат.

Unity, еден од најважните мотори за игри, наскоро ќе донесе поддршка за технологијата NVIDIA Deep Learning Super Sampling (DLSS). Се наведува дека технологијата ќе им биде достапна на развивачите на Unity до крајот на оваа година и дека програмерите можат да ја отворат одликата DLSS во своите игри со само неколку кликања. Unreal Engine исто така се здоби со поддршка за DLSS со приклучок понуден од Epic Games оваа година.

NVIDIA DLSS технологијата е тип на надградба што ги подобрува перформансите и го подобрува изгледот на игрите. И покрај тоа што системите сочинуваат само мал дел од пикселите, анти-алијасингот со погон на AI се користи за прикажување слики слични на квалитетот на природната резолуција. Технологијата може да овозможи игри со подобар изглед, истовремено олеснувајќи го оптоварувањето на хардверот и подобрувајќи ги перформансите за скенирана графика. Да не заборавиме дека DLSS се користи заедно со рефлексија на зраци за игри што изгледаат реално на графичките картички RTX.

Неодамнешните тврдења се дека DLSS ќе биде поддржан и на новата хибридна конзола за игри на Nintendo, Switch. Јенин Свич секако ќе биде помоќен од сегашните модели, но PlayStation 5 или Xbox Series X | Нема да биде толку силно како С. Од друга страна, проширената поддршка за DLSS ќе го отвори патот за подобри перформанси во повеќе игри.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments