Вашиот нов паметен телевизор Samsung наскоро ќе се удвои како микрофон на „Google Assistant“.

Сега е достапен Lenovo’s Smart Clock Essential, кој има и „Assistant“.

Google Assistant сега е достапен на поновите паметни телевизори Samsung во САД, објавија компаниите. Помошникот за вештачка интелигенција ќе биде достапен на моделите на паметни телевизори Samsung 2020, вклучувајќи ги моделите 2020 8K и 4K QLED, телевизорите Crystal UHD 2020, поставките Frame and Serif 2020 и моделите 2020 Sero и Terrace. Ажурирањето ќе биде достапно прво во САД и наскоро ќе се прошири во повеќе земји, според Google.

Со притискање на микрофонот на далечинскиот управувач на ТВ, ќе го активирате „Помошникот“ и корисниците ќе можат да менуваат канали, да отвораат апликации и да ја прилагодуваат јачината на звукот на ТВ со говорни команди. Телевизорите веќе имаа достапни поставки за говорна команда што може да се контролираат со микрофонот на далечинскиот управувач, но ќе мора да му кажете дека сакате да го користите „Помошникот на Google“ наместо стандардниот асистент „Bixby“ на Samsung. И, можете да контролирате и други паметни домашни уреди што сте ги поврзале со „Помошникот на Google“. По инсталирањето на ажурирање на ОТА, корисниците можат да го овозможат „Помошникот“ на нивниот телевизор Samsung со одење во Поставки> Општо> Глас> Гласовен асистент.

Имаше навестувања дека Самсунг размислува за поголема употреба на „Гугл асистент“, со извештаи во текот на летото дека компаниите преговараат да го истакнат „Помошникот“ поистакнато на уредите на Самсунг. Не е сосема јасно што значи ова за Bixby, што Самсунг го претстави во 2017 година, но компанијата, наводно, започнала со постепено укинување на некои одлики на проширената реалност на Биксби.

Google исто така објави дека сега е достапен асистентот Lenovo Smart Clock Essential, кој го разгледавме во август. Часовникот, кој чини 49,99 американски долари – нешто поевтино од другите часовнички со помош на глас – може да емитува плејлисти и подкасти, да додава ставки на списоците за купување, да остварува повици и да контролира други компатибилни паметни уреди.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments