MWC 2021! Verizon претстави роботи кои работат на 5G мрежа.

Verizon изјави: „5G ќе им овозможи на роботите да можат да се поврзат со други роботи и уреди на сите видови начини кои порано не беа можни“.

Verizon изложи два роботи на својот настан MWC 2021 минатата недела и рече дека роботите користат 5G конекција и мобилни работни компјутери за да комуницираат едни со други.

Verizon работи и на системи со беспилотни летала кои можат да бидат распоредени во места каде имало природни катастрофи, да заштитат лица од потенцијални опасности и да бидат контролирани од еден оператор каде било во светот со видео и термички слики во живо. Беспилотните летала со 4G мрежи развиени од компанијата беа во можност да работат во пожарни зони на САД. Овие беспилотни летала можат да испраќаат податоци до персоналот оддалечен 4.000 милји и тоа во реално време.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments