Verizon’s Yahoo зомбито повторно се појавува како виолетов телефон.

Телефонот ZTE е достапен оваа недела за 49,99 долари.

Додека асцендентниот Yahoo од 90-тите години на минатиот век живее само во нашите сеќавања, неговото име и брендирање продолжуваат да се косат со зомби од другите производи на неговиот сопственик Verizon – овој пат, ZTE Blade A3Y, ексклузивен телефон за Yahoo Mobile кој носи своја истоимена компанија, позната нијанса на виолетова боја.

Покрај големиот број на бои, 5,4-инчниот телефон 720p на ZTE претежно го третира своето наследство на Yahoo на вашиот почетен екран, со преполна колекција на bloatware кои се корисни претходно инсталирани апликации на Yahoo, како Yahoo Mail Pro без реклами (да, Yahoo Mail обично содржи реклами) , Yahoo Weather и Yahoo News. Виолетовата боја на задниот дел од телефонот има сензор за отпечатоци за отклучување на уредот, камера од 8MP и отстранлива задна плоча за пристап до батеријата на телефонот. За полнење на таа батерија, има USB-C порта на долниот дел од телефонот.

Blade се испорачува со Android 10, напојуван од понизок процесор quad-core 2.0GHz процесор и 2 GB RAM меморија. Телефонот нема да изненади никого со брзина, а просторот за складирање е исто така минимален, почнувајќи од 32 GB и може да се прошири до 2TB со картичка microSD. Со оние пониски трошоци, помалку возбудливи делови, Blade достигнува буџетска цена од 49,99 американски долари.

Yahoo Mobile се приклучи на Visible како и другиот MVNO на Verizon во март и го содржи истиот 40 долари месечно неограничен (во име) план. Ова е првиот ексклузивен телефон на операторот од неговото лансирање на почетокот на оваа година, и на свој начин, тој совршено ја доловува намалената состојба на Јаху во 2020 година.


Брендиран буџетски телефон е само најновиот влез во долгото патување на Јаху од титанот на веб-услуги за именување шлаканици на Веризон. Телекомскиот гигант ги купи брендирањето, услугата за е-пошта и технологијата за рекламирање на компанијата во 2016 година, што ги натера преостанатите машини за пребарување, форуми и делови од блогот на бизнисот да се обидат да се ребрендираат како Алтаба. Веризон подоцна ќе го комбинира Јаху со АОЛ за да создаде заклетва, што по неколку нарушувања на податоците и приватноста доведе до отфрлање на купувањето на двете компании од страна на операторот и дополнително ребрендирање во Веризон Медиа.

Сите овие потези се бледи во споредба со она што беше Yahoo: едно од првите места што многу луѓе ги посетија на мрежата и доминантен пребарувач во времето пред Google. Blade A3Y на ZTE не е стариот Yahoo и навистина ја карактеризира само неговата боја, но забавно е да се запамети што беше. Телефонот е достапен денес за воведната цена од 49 долари на Yahoo Mobile.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments