VidCon планира да се врати во лето 2021 година и ќе им овозможи на луѓето да присуствуваат дигитално.

Сесиите на VidCon Now ќе продолжат цела година.

VidCon, годишна конвенција насочена кон креаторите на дигитали, планира привремено да се врати во Анахајм, Калифорнија следното лето, ако дозволат условите, но организаторите се подготвуваат да ги пуштат луѓето за прв пат да присуствуваат дигитално.

Новата дигитална опција ќе им овозможи на луѓето да купуваат билети за голем број стриминг во живо и „клучни сесии фокусирани на навивачите“ за оние кои не патуваат или не можат да патуваат на конвенцијата. Овој потег следи откако VidCon забележа успех во многу од дигиталните сесии што ги одржа конвенцијата оваа година (наречена VidCon Now) откако пандемијата COVID-19 доведе до тоа организаторите да одлучат да го откажат вистинскиот настан.

Скоро 1 милион луѓе се вклучија во дигиталните настани што ги одржуваше VidCon во последните неколку месеци, според генералниот директор Jim Louderback, додавајќи дека скоро половина од таа публика пренесувала надвор од САД.

„Ние јасно покажавме дека VidCon ги надминува границите – за повеќе од 180 од нив да бидат точни. Нашиот нов хибриден дигитален модел на IRL ќе го прошири глобалниот дострел на VidCon со повеќе нови начини за информирање, забава и инспирација од кога и да било порано “.

Со цел да се допре до по меѓународна публика, дигиталниот дел на VidCon исто така ќе програмира различни панели и сесии во партнерство со VidCon Mexico и VidCon Asia. Овие панели ќе бидат создадени на мајчин јазик на земјата и ќе бидат закажани за соодветните временски зони, се вели во соопштението за печатот.

Заедно со новите дигитални планови на VidCon, организацијата воведува и ребренд што треба да се фокусира на сите дигитални креатори наместо да ги коригира јутуберите. Ова вклучува правење настани на VidCon Now – оние дигитални панели и сесии што го зазедоа местото на физичкиот VidCon минатото лето – во текот на целата година. VidCon Now, кој вклучува говорници и експерти од YouTube, Instagram, Twitch, TikTok и повеќе, повторно ќе се подигне на 27-ми октомври.

„Ние го започнавме VidCon пред повеќе од една деценија за да помогнеме во зајакнувањето и промовирањето на експлозијата на креативноста што се случуваше на Интернет“, рече ко-основачот Hank Green во соопштението за печатот. „Ние го сторивме тоа со спојување на целиот екосистем: креаторите што прават неверојатни работи, обожавателите што ги сакаат и индустријата што ги поддржува“.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments